Przejdź do głównej zawartości

Było Wesele na Dożynkach i w Bibliotekach

W minioną sobotę „Narodowe Czytanie” „Wesela” odbywało się w naszej Gminie nie tylko w bibliotekach ale i na Dożynkach. Klimat dożynkowej zabawy koresponduje z treścią dramatu. Postanowiliśmy to wykorzystać zapraszając szczególnie najmłodszych mieszkańców gminy do specjalnie przygotowanego stoiska promującego akcję „Narodowe Czytanie”. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli obejrzeć reprodukcje obrazów Wyspiańskiego i spróbować swoich sił malując za pomocą pasteli obraz zatytułowany Macierzyństwo. Osoby z artystycznym zajęciem wybierały tworzenie witraży z roślinnymi motywami nawiązującymi do tzw. Zielnika Stanisława Wyspiańskiego. Młodsze dzieci bawiły się przy tworzeniu lalek z kukurydzy. Dla bardziej dociekliwych były zagadki i krzyżówki dotyczące polskiego folkloru. Każdy kto poprawnie rozwiązał krzyżówkę otrzymał od nas drobny upominek w postaci książki. Oczywiście wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić nasze stoisko otrzymywali słodką niespodziankę i przybijali pamiątkową pieczątkę.
Kulminacyjnym momentem naszej akcji było głośne czytanie „Wesela” przez zaproszonych gości. Na scenie jako postacie dramatu wystąpili: Sołtys wsi Zofiówka Elżbieta Krawczyk jako Maryna, Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba jako Poeta, Radna Gminy Jerzmanowa Izabela Szablicz jako Panna Młoda, Ks. Piotr Matus jako Ksiądz oraz Radny Gminy Jerzmanowa Tadeusz Perczyński jako Pan Młody.Odpowiednie rekwizyty pozwoliły publiczności choć trochę przenieś się w realia bronowickiej chaty. Nawet zawodowi aktorzy podkreślają, że tekst „Wesela” jest trudny w interpretacji tym bardziej odtwórcą ról podczas Narodowego Czytania należą się gratulacje i brawa uznania.  Serdecznie dziękujemy za udział w akcji oraz promocje czytelnictwa i szerzenie kultury słowa.

Wszystkie atrakcje związane z Narodowym Czytaniem przygotował zespół bibliotekarzy z Biblioteki Gminnej w Jerzmanowej, Filii Biblioteki w Jaczowie oraz Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.






Popularne posty z tego bloga

Zyskaj dostęp do ponad 2000 e-booków. Wypożyczaj i czytaj za darmo!

Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowej i Filia biblioteki w Jaczowie przystąpiły do projektu „Legimi na Dolnym Śląsku” 2018. Co to oznacza dla czytelników? Czytelnik na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu zyska dostęp do abonamentu a tym samym, do wielu nowości, bestsellerów i klasyki literatury oferowanej przez portal Legimi. Wszystkie książki dostępne w abonamencie można czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku ebooków. Co należy zrobić? Wykonać trzy proste kroki: · Odwiedzić nasze biblioteki w celu otrzymania indywidualnego kodu. · Założyć bezpłatne konto na stronie: https://www.legimi.pl/dbpw/zaloguj / · Pobrać bezpłatną aplikacje Legimi na wybrane urządzenia (komputer, tablet, smartfon, czytnik). Wówczas przeszukując katalog książątek oferowanych przez Legimi, wybierasz interesujące Cię tytuły i dodajesz na swoją „półkę”. Możesz czytać bez limitu i do końca 2018 roku. Warto dodać, że dzięki bezpłatnym kodom jakie można otrzy

W Świecie Słowian

W niesamowitej prezentacji ubioru, narzędzi, naczyń, biżuterii oraz broni właściwych dla plemienia Dziadoszan uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola Kraina Marzeń oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jaczowie. Starsze grupy przedszkolaków były pod ogromnym wrażeniem prezentowanych skarbów - bo tak można nazwać broń i stroje, które pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych wykonują własnoręcznie. Pan Emilian Świeboda wraz z bratem Przemysławem w sposób bardzo przystępny opowiedzieli dzieciom o zwyczajach i życiu codziennym Słowian sprzed niemal 1000 lat.  Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia dzieciom, jak wygląda praca archeologa i w jaki sposób zdobywamy wiedzę na temat minionych epok. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda przyrząd do wykrywania skarbów, co wzbudziło ich wielką ciekawość, szczególnie gdy mogły same sprawdzić jakie dźwięki taki wykrywacz wydaje, gdy trafi na metal.   Pan Emilian cierpliwie wyjaśniał jak wyglądało życie w