Przejdź do głównej zawartości

Tydzień Bibliotek za nami

Tydzień Bibliotek 2018 już za nami. W tym roku wspólnie z biblioteką świętowali głównie najmłodsi czytelnicy. Przedszkolaki z Jerzmanowej i Jaczowa uczestniczyły w bardzo interesującym spotkaniu z Panem Emiliem Świebodą. Nasz gość zaprezentował stroje, broń i narzędzia, których niegdyś używali Słowianie. Opowiedział dzieciom o pracy archeologa, życiu w grodzie i zwyczajach ludności sprzed blisko tysiąca lat. Najwięcej radości sprawiło przedszkolakom przymierzenia strojów bitewnych i prezentacja broni.
Tydzień bibliotek to także zajęcia z kodowania. Zarówno przedszkolaki jak i klasy III i II wzięły udział w zajęciach w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość". Stworzony przez bibliotekarki Robot Robert sprawdza się świetnie w roli "nauczyciela". Dzieci z zapałem wykonują wszystkie zadania dla których inspiracją jest książka Zofii Staneckiej pt. "Robot Robert". W bibliotece kodujemy offline wykorzystując matę, kubeczki, zabawę z kropkami (pomysłu Anny Świć). Gwoździem programu jest jednak "misja ratunkowa". Dzieci mają za zadanie odnaleźć roboty ukryte w bibliotece za pomocą kodu jaki znajdą w kolorowych kopertach. Wszystkie roboty zawsze się znajdują a dzieciaki świetnie ze sobą współpracują. Warto dodać, że przedszkolaki pamiętają o święcie bibliotekarzy i bibliotekarek. Nasz zespół otrzymał przepiękne laurki i pysze słodkości. Prezenty od najmłodszych czytelników cieszą nas najbardziej i wynagradzają zawodowe troski.
Podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego DKK. Był to także dzień urodzin jednej z klubowiczek. Wykorzystaliśmy podwójną okazję do świętowania i zorganizowaliśmy małe przyjęcie urodzinowe. Jak przystało na urodziny był: tort, prezenty, a nawet pizza. Nie zabrakło oczywiście rozmowy o książkach.
Podsumowując miniony tydzień, jednocześnie przypominamy o naszej akcji. Wszyscy czytelnicy, którzy zapomnieli oddać książki w terminie a zdecydują się na to do 31 maja br. nie poniosą żadnych konsekwencji.

Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej wizyty Pana Emiliana Świebody - W świecie Słowian. Poniżej prezentujemy fotograficzne podsumowanie Tygodnia Bibliotek.




























Popularne posty z tego bloga

Zyskaj dostęp do ponad 2000 e-booków. Wypożyczaj i czytaj za darmo!

Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowej i Filia biblioteki w Jaczowie przystąpiły do projektu „Legimi na Dolnym Śląsku” 2018. Co to oznacza dla czytelników? Czytelnik na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu zyska dostęp do abonamentu a tym samym, do wielu nowości, bestsellerów i klasyki literatury oferowanej przez portal Legimi. Wszystkie książki dostępne w abonamencie można czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku ebooków. Co należy zrobić? Wykonać trzy proste kroki: · Odwiedzić nasze biblioteki w celu otrzymania indywidualnego kodu. · Założyć bezpłatne konto na stronie: https://www.legimi.pl/dbpw/zaloguj / · Pobrać bezpłatną aplikacje Legimi na wybrane urządzenia (komputer, tablet, smartfon, czytnik). Wówczas przeszukując katalog książątek oferowanych przez Legimi, wybierasz interesujące Cię tytuły i dodajesz na swoją „półkę”. Możesz czytać bez limitu i do końca 2018 roku. Warto dodać, że dzięki bezpłatnym kodom jakie można otrzy

W Świecie Słowian

W niesamowitej prezentacji ubioru, narzędzi, naczyń, biżuterii oraz broni właściwych dla plemienia Dziadoszan uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola Kraina Marzeń oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jaczowie. Starsze grupy przedszkolaków były pod ogromnym wrażeniem prezentowanych skarbów - bo tak można nazwać broń i stroje, które pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych wykonują własnoręcznie. Pan Emilian Świeboda wraz z bratem Przemysławem w sposób bardzo przystępny opowiedzieli dzieciom o zwyczajach i życiu codziennym Słowian sprzed niemal 1000 lat.  Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia dzieciom, jak wygląda praca archeologa i w jaki sposób zdobywamy wiedzę na temat minionych epok. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda przyrząd do wykrywania skarbów, co wzbudziło ich wielką ciekawość, szczególnie gdy mogły same sprawdzić jakie dźwięki taki wykrywacz wydaje, gdy trafi na metal.   Pan Emilian cierpliwie wyjaśniał jak wyglądało życie w