Przejdź do głównej zawartości

W Świecie Słowian


W niesamowitej prezentacji ubioru, narzędzi, naczyń, biżuterii oraz broni właściwych dla plemienia Dziadoszan uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola Kraina Marzeń oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jaczowie. Starsze grupy przedszkolaków były pod ogromnym wrażeniem prezentowanych skarbów - bo tak można nazwać broń i stroje, które pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych wykonują własnoręcznie. Pan Emilian Świeboda wraz z bratem Przemysławem w sposób bardzo przystępny opowiedzieli dzieciom o zwyczajach i życiu codziennym Słowian sprzed niemal 1000 lat.

 Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia dzieciom, jak wygląda praca archeologa i w jaki sposób zdobywamy wiedzę na temat minionych epok. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda przyrząd do wykrywania skarbów, co wzbudziło ich wielką ciekawość, szczególnie gdy mogły same sprawdzić jakie dźwięki taki wykrywacz wydaje, gdy trafi na metal.  Pan Emilian cierpliwie wyjaśniał jak wyglądało życie w grodzie, jak pracowano w warsztatach produkując skóry, odzież, broń.  Dzieci rozmawiały z Panem Emilianem i Przemysławem  na temat tego nawet co prawdopodobnie jedli mieszkańcy grodów. Dzieci miały okazję przekonać się jak niewygodna i ciężka była odzież używana do walki przez Dziadoszan - plemię  słowiańskie zajmujące obszar środkowego Bobru, w okolicach Szprotawy oraz Głogowa. 
Jak można się domyślić największą radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia elementów ubioru, trzymanie tarczy i ciężkiej broni. Przedszkolaki bardzo chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia w tych strojach. 
Na zakończenie spotkania dzieci zadawały pytania. Interesował ich przede wszystkim ubiór prezentowany przez naszych gości oraz przeznaczenie niektórych  przedmiotów. Warto dodać, że Pan Emilian znał odpowiedź na każde nawet najtrudniejsze pytania przedszkolaków np. jaka panowała moda  jeżeli chodzi o fryzury.


Bardzo dziękujemy naszym gościom z grupy rekonstrukcyjnej Panu Emilianowi i Przemysławowi  za wizytę i urozmaicenie naszym czytelnikom trwającego Tygodnia Bibliotek. 
Popularne posty z tego bloga

Czary Mary - niech się spełnią andrzejkowe czary!

W ostatnio dzień listopada biblioteka w Jaczowie zamieniła się w miejsce pełne magii i wróżb. Osoby, które tego dnia chciały poznać swoją przyszłość  mogły to zrobić korzystając z kilkunastu wróżb, min : Drzewko szczęścia, Serce, 3 Kości, Butelka, Kubeczki. Można się było również przekonać, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości, oraz tradycyjnie jakie imię będzie nosić nasza sympatia. Pomimo, że wróżenie to raczej domena dziewcząt, bibliotekę odwiedziło kilku młodzieńców, którzy również bardzo chętnie przyłączyli się do andrzejkowej zabawy.                 Wieczór upłynął wszystkim w bardzo miłej atmosferze, a wróżbom nie było końca.


Tydzień Bibliotek za nami

Tydzień Bibliotek 2018 już za nami. W tym roku wspólnie z biblioteką świętowali głównie najmłodsi czytelnicy. Przedszkolaki z Jerzmanowej i Jaczowa uczestniczyły w bardzo interesującym spotkaniu z Panem Emiliem Świebodą. Nasz gość zaprezentował stroje, broń i narzędzia, których niegdyś używali Słowianie. Opowiedział dzieciom o pracy archeologa, życiu w grodzie i zwyczajach ludności sprzed blisko tysiąca lat. Najwięcej radości sprawiło przedszkolakom przymierzenia strojów bitewnych i prezentacja broni. Tydzień bibliotek to także zajęcia z kodowania. Zarówno przedszkolaki jak i klasy III i II wzięły udział w zajęciach w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość". Stworzony przez bibliotekarki Robot Robert sprawdza się świetnie w roli "nauczyciela". Dzieci z zapałem wykonują wszystkie zadania dla których inspiracją jest książka Zofii Staneckiej pt. "Robot Robert". W bibliotece kodujemy offline wykorzystując matę, kubeczki, zabawę z kropkami (pomysłu Anny Świć…