Przejdź do głównej zawartości

W Świecie Słowian


W niesamowitej prezentacji ubioru, narzędzi, naczyń, biżuterii oraz broni właściwych dla plemienia Dziadoszan uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola Kraina Marzeń oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jaczowie. Starsze grupy przedszkolaków były pod ogromnym wrażeniem prezentowanych skarbów - bo tak można nazwać broń i stroje, które pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych wykonują własnoręcznie. Pan Emilian Świeboda wraz z bratem Przemysławem w sposób bardzo przystępny opowiedzieli dzieciom o zwyczajach i życiu codziennym Słowian sprzed niemal 1000 lat.

 Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia dzieciom, jak wygląda praca archeologa i w jaki sposób zdobywamy wiedzę na temat minionych epok. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda przyrząd do wykrywania skarbów, co wzbudziło ich wielką ciekawość, szczególnie gdy mogły same sprawdzić jakie dźwięki taki wykrywacz wydaje, gdy trafi na metal.  Pan Emilian cierpliwie wyjaśniał jak wyglądało życie w grodzie, jak pracowano w warsztatach produkując skóry, odzież, broń.  Dzieci rozmawiały z Panem Emilianem i Przemysławem  na temat tego nawet co prawdopodobnie jedli mieszkańcy grodów. Dzieci miały okazję przekonać się jak niewygodna i ciężka była odzież używana do walki przez Dziadoszan - plemię  słowiańskie zajmujące obszar środkowego Bobru, w okolicach Szprotawy oraz Głogowa. 
Jak można się domyślić największą radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia elementów ubioru, trzymanie tarczy i ciężkiej broni. Przedszkolaki bardzo chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia w tych strojach. 
Na zakończenie spotkania dzieci zadawały pytania. Interesował ich przede wszystkim ubiór prezentowany przez naszych gości oraz przeznaczenie niektórych  przedmiotów. Warto dodać, że Pan Emilian znał odpowiedź na każde nawet najtrudniejsze pytania przedszkolaków np. jaka panowała moda  jeżeli chodzi o fryzury.


Bardzo dziękujemy naszym gościom z grupy rekonstrukcyjnej Panu Emilianowi i Przemysławowi  za wizytę i urozmaicenie naszym czytelnikom trwającego Tygodnia Bibliotek. 
Popularne posty z tego bloga

Drzewo Marzeń

W bibliotece w Jaczowie odbyły się zajęcia pt. "Drzewo Marzeń". W zajęciach wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole w Jaczowie, pod wychowawstwem Pani Anny Kardasz.
Na początku zajęć, dzieci zapoznały się z wierszem Juliana Tuwima pt. Dyzio Marzyciel, o chłopcu, który leżał na łące i marzył o słodyczach. Wiersz ten był wejściem w temat dotyczący marzeń. Dzieci po wysłuchaniu wiersza, rozmawiały na jego temat, opisywały o czym marzył Dyzio, a także opowiadały o swoich marzeniach. Następnie na powycinanych z papieru listkach wypisały swoje marzenia, które zostały przyczepione do naszego Drzewa Marzeń.
Kolejną zabawą, był tzw. Kufer Marzeń. Chętnym dzieciom bibliotekarka przewiązywała chustką oczy, a ich zadaniem było wylosować jedną rzecz i po dotyku odgadnąć, co to jest. Gdy odgadły, wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się do czego dany przedmiot może służyć. Zabawa ta cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci, wszystkie były bardzo chętne i aktywne przy tej…