Przejdź do głównej zawartości

W Świecie Słowian


W niesamowitej prezentacji ubioru, narzędzi, naczyń, biżuterii oraz broni właściwych dla plemienia Dziadoszan uczestniczyły dzieci z Gminnego Przedszkola Kraina Marzeń oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Jaczowie. Starsze grupy przedszkolaków były pod ogromnym wrażeniem prezentowanych skarbów - bo tak można nazwać broń i stroje, które pasjonaci historii z grup rekonstrukcyjnych wykonują własnoręcznie. Pan Emilian Świeboda wraz z bratem Przemysławem w sposób bardzo przystępny opowiedzieli dzieciom o zwyczajach i życiu codziennym Słowian sprzed niemal 1000 lat.

 Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia dzieciom, jak wygląda praca archeologa i w jaki sposób zdobywamy wiedzę na temat minionych epok. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda przyrząd do wykrywania skarbów, co wzbudziło ich wielką ciekawość, szczególnie gdy mogły same sprawdzić jakie dźwięki taki wykrywacz wydaje, gdy trafi na metal.  Pan Emilian cierpliwie wyjaśniał jak wyglądało życie w grodzie, jak pracowano w warsztatach produkując skóry, odzież, broń.  Dzieci rozmawiały z Panem Emilianem i Przemysławem  na temat tego nawet co prawdopodobnie jedli mieszkańcy grodów. Dzieci miały okazję przekonać się jak niewygodna i ciężka była odzież używana do walki przez Dziadoszan - plemię  słowiańskie zajmujące obszar środkowego Bobru, w okolicach Szprotawy oraz Głogowa. 
Jak można się domyślić największą radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia elementów ubioru, trzymanie tarczy i ciężkiej broni. Przedszkolaki bardzo chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia w tych strojach. 
Na zakończenie spotkania dzieci zadawały pytania. Interesował ich przede wszystkim ubiór prezentowany przez naszych gości oraz przeznaczenie niektórych  przedmiotów. Warto dodać, że Pan Emilian znał odpowiedź na każde nawet najtrudniejsze pytania przedszkolaków np. jaka panowała moda  jeżeli chodzi o fryzury.


Bardzo dziękujemy naszym gościom z grupy rekonstrukcyjnej Panu Emilianowi i Przemysławowi  za wizytę i urozmaicenie naszym czytelnikom trwającego Tygodnia Bibliotek. 
Popularne posty z tego bloga

SPOTKANIE AUTORSKIE - KATARZYNA BONDA

W miniony poniedziałek Naszym gościem była pisarka Katarzyna Bonda. Autorka bestsellerowych kryminałów spotkała się z czytelnikami w świetlicy wiejskiej w Smardzowie.

Pani Katarzyna przez blisko dwie godziny cierpliwie udzielała odpowiedzi na pytania prowadzącego spotkanie Pana Michała Wnuka oraz na lawinę pytań płynących od czytelników.  Pani Katarzyna kilkakrotnie podkreślała, że spotkania z czytelnikami traktuje jako nagrodę, za ciężką i czasochłonną pracę nad pisaniem książki. Możliwość bezpośredniej rozmowy z fanami jej kryminałów ładuje „baterie” i motywuje do dalszej pracy. Autorka w zajmujący sposób opowiadała  o procesie twórczym, o swoich inspiracjach, autorytetach, o mozolnym researchu, i o życiowych zakrętach, które doprowadziły ją do zastania „królową  polskiego kryminału”. Potwierdziła doniesienia o tym, że rzeczywiście najbardziej zajmujący etap tworzenia książki to głównie wymyślanie fabuły i konstruowanie planu a sam proces zapisu to już etap końcowy i …

KSIĄŻKA NA START!

Zapraszamy Państwa do Biblioteki w Jerzmanowej oraz Filii w Jaczowie do udziału w kampanii "Mała książka - Wielki człowiek".
Akcja dedykowana jest dla rodziców oraz ich 3-letnich pociech. Zapraszamy serdecznie do nas i do kształtowania czytelniczych nawyków swoich maluchów oraz inwestowania w ich rozwój poprzez wprowadzanie ich w świat wyobraźni!

Poniżej wszystko jest wytłumaczone krok po kroku.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony promującej całą akcję:  http://wielki-czlowiek.pl/