Przejdź do głównej zawartości

Tydzień Bibliotek 2018

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA", nawiązuje zarówno do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu symbolicznych i praktycznych odwołań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami czy zakazami czytelnictwa i nieograniczonego dostępu do dziedzictwa kulturowego.

W ramach tygodnia bibliotek naszym czytelnikom proponujemy "wolność" od kar i konsekwencji za nie zwrócone w terminie książki. Czytelnicy którzy w dniach od 9 do 30 maja br. zwrócą przetrzymane pozycje nie tylko nie narażą się na karę bądź nieprzyjemności ale mogą liczyć na przychylność bibliotekarza. Z zaproszenia do obchodzenia tygodnia bibliotek wraz z nami skorzystali najmłodsi czytelnicy. Dzieci z przedszkola w Jerzmanowej oraz Jaczowie będą miały okazję spotkać się z naszym gościem specjalnym. Pan Emilian Świeboda opowie przedszkolakom o swojej pasji jaką jest odkrywanie tajemnic historii regionu i udział w rekonstrukcjach historycznych. Ponad to kodujemy i programujemy w ramach programu "Zaprogramuj przyszłość". Tym razem w spotkaniu z Robotem Robertem będzie uczestniczyć grupa 4 - latków z Gminnego Przedszkola w Jerzmanowej.

Przed nami także piątkowe spotkanie DKK dla młodzieży, które ze względu na Tydzień Bibliotek będzie miało szczególną oprawę. Zapraszamy wszystkich młodych czytelników, którzy chcieliby porozmawiać z nami na tematy związane z książka Anny Cieplak "Ma być czysto" ale też spędzić miło czas w sympatycznym towarzystwie.







Popularne posty z tego bloga

Drzewo Marzeń

W bibliotece w Jaczowie odbyły się zajęcia pt. "Drzewo Marzeń". W zajęciach wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole w Jaczowie, pod wychowawstwem Pani Anny Kardasz. Na początku zajęć, dzieci zapoznały się z wierszem Juliana Tuwima pt. Dyzio Marzyciel, o chłopcu, który leżał na łące i marzył o słodyczach. Wiersz ten był wejściem w temat dotyczący marzeń. Dzieci po wysłuchaniu wiersza, rozmawiały na jego temat, opisywały o czym marzył Dyzio, a także opowiadały o swoich marzeniach. Następnie na powycinanych z papieru listkach wypisały swoje marzenia, które zostały przyczepione do naszego Drzewa Marzeń. Kolejną zabawą, był tzw. Kufer Marzeń. Chętnym dzieciom bibliotekarka przewiązywała chustką oczy, a ich zadaniem było wylosować jedną rzecz i po dotyku odgadnąć, co to jest. Gdy odgadły, wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się do czego dany przedmiot może służyć. Zabawa ta cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci, wszystkie były bardzo chętne i aktywne przy te

Czary Mary - niech się spełnią andrzejkowe czary!

W ostatnio dzień listopada biblioteka w Jaczowie zamieniła się w miejsce pełne magii i wróżb. Osoby, które tego dnia chciały poznać swoją przyszłość  mogły to zrobić korzystając z kilkunastu wróżb, min : Drzewko szczęścia, Serce, 3 Kości, Butelka, Kubeczki. Można się było również przekonać, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości, oraz tradycyjnie jakie imię będzie nosić nasza sympatia. Pomimo, że wróżenie to raczej domena dziewcząt, bibliotekę odwiedziło kilku młodzieńców, którzy również bardzo chętnie przyłączyli się do andrzejkowej zabawy.                 Wieczór upłynął wszystkim w bardzo miłej atmosferze, a wróżbom nie było końca.