Przejdź do głównej zawartości

Było Wesele na Dożynkach i w Bibliotekach

W minioną sobotę „Narodowe Czytanie” „Wesela” odbywało się w naszej Gminie nie tylko w bibliotekach ale i na Dożynkach. Klimat dożynkowej zabawy koresponduje z treścią dramatu. Postanowiliśmy to wykorzystać zapraszając szczególnie najmłodszych mieszkańców gminy do specjalnie przygotowanego stoiska promującego akcję „Narodowe Czytanie”. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli obejrzeć reprodukcje obrazów Wyspiańskiego i spróbować swoich sił malując za pomocą pasteli obraz zatytułowany Macierzyństwo. Osoby z artystycznym zajęciem wybierały tworzenie witraży z roślinnymi motywami nawiązującymi do tzw. Zielnika Stanisława Wyspiańskiego. Młodsze dzieci bawiły się przy tworzeniu lalek z kukurydzy. Dla bardziej dociekliwych były zagadki i krzyżówki dotyczące polskiego folkloru. Każdy kto poprawnie rozwiązał krzyżówkę otrzymał od nas drobny upominek w postaci książki. Oczywiście wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić nasze stoisko otrzymywali słodką niespodziankę i przybijali pamiątkową pieczątkę.
Kulminacyjnym momentem naszej akcji było głośne czytanie „Wesela” przez zaproszonych gości. Na scenie jako postacie dramatu wystąpili: Sołtys wsi Zofiówka Elżbieta Krawczyk jako Maryna, Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba jako Poeta, Radna Gminy Jerzmanowa Izabela Szablicz jako Panna Młoda, Ks. Piotr Matus jako Ksiądz oraz Radny Gminy Jerzmanowa Tadeusz Perczyński jako Pan Młody.Odpowiednie rekwizyty pozwoliły publiczności choć trochę przenieś się w realia bronowickiej chaty. Nawet zawodowi aktorzy podkreślają, że tekst „Wesela” jest trudny w interpretacji tym bardziej odtwórcą ról podczas Narodowego Czytania należą się gratulacje i brawa uznania.  Serdecznie dziękujemy za udział w akcji oraz promocje czytelnictwa i szerzenie kultury słowa.

Wszystkie atrakcje związane z Narodowym Czytaniem przygotował zespół bibliotekarzy z Biblioteki Gminnej w Jerzmanowej, Filii Biblioteki w Jaczowie oraz Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.






Popularne posty z tego bloga

Drzewo Marzeń

W bibliotece w Jaczowie odbyły się zajęcia pt. "Drzewo Marzeń". W zajęciach wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole w Jaczowie, pod wychowawstwem Pani Anny Kardasz. Na początku zajęć, dzieci zapoznały się z wierszem Juliana Tuwima pt. Dyzio Marzyciel, o chłopcu, który leżał na łące i marzył o słodyczach. Wiersz ten był wejściem w temat dotyczący marzeń. Dzieci po wysłuchaniu wiersza, rozmawiały na jego temat, opisywały o czym marzył Dyzio, a także opowiadały o swoich marzeniach. Następnie na powycinanych z papieru listkach wypisały swoje marzenia, które zostały przyczepione do naszego Drzewa Marzeń. Kolejną zabawą, był tzw. Kufer Marzeń. Chętnym dzieciom bibliotekarka przewiązywała chustką oczy, a ich zadaniem było wylosować jedną rzecz i po dotyku odgadnąć, co to jest. Gdy odgadły, wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się do czego dany przedmiot może służyć. Zabawa ta cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci, wszystkie były bardzo chętne i aktywne przy te

Zaprogramuj przyszłość

W okresie przedświątecznym mieliśmy okazję gościć uczniów z klas I szkoły podstawowej. Dzieci wzięły udział w zajęciach po hasłem: Wielkanocne kodowanie. Okazuje się, że wielkanocne tradycje, zwyczaje można doskonale zaadaptować na potrzeby nauki kodowania. Najciekawszym punktem zajęć była nieco zmieniona wersja zabawy w poszukiwanie wielkanocnych jaj. W zakamarkach biblioteki ukryliśmy wielkanocne pisanki. Grupa uczniów musiała wytypować z pośród siebie robota, który te jajka odszuka i zbierze dla swojej drużyny.  W poszukiwaniach wykorzystano skrypt, według którego grupa wydawała swojemu robotowi polecenia. Odkodowywanie napisu i wielkanocnych nie sprawiło dzieciom żadnych trudności. W przeciwieństwie do wielkanocnego sudoku. Wyzwanie stanowiły kraty z 6 symbolami wielkanocnymi. Satysfakcja był tym większa, że ostatecznie udało się ułożyć sudoku. W zabawę z "wielkanocnym" sudoku włączyli się także inni czytelnicy biblioteki, którzy odwiedzili nas w przedświątecznym okresi