Przejdź do głównej zawartości

DYKTANDO GMINNE 2018


„Jarzmo”, „ciemiężeni”  i „charyzmatyczny” to według oceny  uczestników  hity wśród  najtrudniejszych  wyrazów  Gminnego Dyktanda, które odbyło się   w  czwartek (18.10)  w siedzibie Urzędu Gminy Jerzmanowa. Dyktando treścią  nawiązywało oczywiście  do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.   
Tegoroczne hasło ortograficznego konkursu  brzmiało  „Językowe potyczki z historią w tle”
i dostarczyło sporą dawkę  rywalizacyjnych emocji  oraz   wiedzy o  historii Polski i bohaterach narodowych z czasów walk  o niepodległość.  Autorka tekstów – p. Zofia Głowacka  nie ukrywała,
 że   poświęciła im sporo czasu by  były  atrakcyjne  merytorycznie  oraz  zawierały  ortograficzne
i językowe  „perełki”.  Liczba uczestników  zaskoczyła organizatorów.  Najbardziej liczną grupę  prezentowali uczniowie pierwszej kategorii  - kl. IV – VI oraz  drugiej – klas VII – VIII i gimnazjum. Nadal bojaźń przed  potyczką z ortografią   odczuwają dorośli, którzy stanowią  najmniej liczną  grupę.  Łącznie we wszystkich kategoriach  udział wzięło 79  osób. Teraz  jury  w składzie:  p. Zofia Głowacka i p. Anna Ścigała  zajmą się sprawdzaniem prac  i podliczaniem błędów, bo ci, którzy  zrobili ich  najmniej  zostaną  Jerzmanowskimi Mistrzami Ortografii 2018. Na werdykt  trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, bowiem tegoroczny regulamin   mówi o tym, że  zwycięzców poznamy  10 listopada 2018r. tuż przed  godz. 15:00 podczas   imprezy pn.  100.Rocznica Odzyskania Niepodległości  i  VII Bieg  Gęsi.
Organizatorem „Językowych potyczek z historią w tle” było Gminne Centrum Kultury, a  finansowo wspierał  nas Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.  Wszystkim uczestnikom serdecznie  dziękujemy
i zachęcamy do udziału w przyszłorocznym  dyktandzie.    

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej serdecznie dziękuje:
1)      Urzędowi Gminy Jerzmanowa,
2)      dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jaczowie,
3)      dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej,
4)      p. Pawłowi Macherze,
5)      opiekunom uczniów

Treść tekstów tegorocznych dyktand do sprawdzenia tutaj:  http://gckjerzmanowa.pl/pl/news/681/dyktando-gminne-2018


Popularne posty z tego bloga

Drzewo Marzeń

W bibliotece w Jaczowie odbyły się zajęcia pt. "Drzewo Marzeń". W zajęciach wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole w Jaczowie, pod wychowawstwem Pani Anny Kardasz.
Na początku zajęć, dzieci zapoznały się z wierszem Juliana Tuwima pt. Dyzio Marzyciel, o chłopcu, który leżał na łące i marzył o słodyczach. Wiersz ten był wejściem w temat dotyczący marzeń. Dzieci po wysłuchaniu wiersza, rozmawiały na jego temat, opisywały o czym marzył Dyzio, a także opowiadały o swoich marzeniach. Następnie na powycinanych z papieru listkach wypisały swoje marzenia, które zostały przyczepione do naszego Drzewa Marzeń.
Kolejną zabawą, był tzw. Kufer Marzeń. Chętnym dzieciom bibliotekarka przewiązywała chustką oczy, a ich zadaniem było wylosować jedną rzecz i po dotyku odgadnąć, co to jest. Gdy odgadły, wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się do czego dany przedmiot może służyć. Zabawa ta cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci, wszystkie były bardzo chętne i aktywne przy tej…

DKK dla młodzieży i Andrzejki

W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie DKK dla młodzieży. Okazją do spotkania była nie tylko książka "Twój Simon"  autorstwa Becky Albertalli ale także Andrzejki. Wieczór upłyną zatem na wróżeniu z wosku, rzucaniu za siebie ostrużyny z jabłek,  niesamowitych opowieściach, interpretacji snów. Gwoździem programu było  samodzielnie ozdobienie bawełnianej torby, przeznaczonej oczywiście na książki, które członkowie dyskusyjnego klubu masowo wypożyczają z biblioteki. Dziękuje klubowiczom za pomoc w zorganizowaniu spotkania.